Aktuality

Jak napsat životopis

Méně je opravdu více

Je jasné, že když budete psát o svém profesním životě, najde se velké množství informací, které byste o sobě a svých kvalitách chtěli sdělit. Nezapomeňte, že životopis budou číst personalisté, kteří bohužel nemají na čtení každého CV dvě hodiny.


Je dobré mít životopis na jednu, dvě strany a písmem, na které nepotřebujete při čtení lupu. Na druhou stranu: informacemi nešetřete. Personalistu nepotěší ani to, když mu sice sdělíte firmu, ve které jste pracovali, ale neuvedete, co konkrétně jste dělali.

Zkušenosti pište v odrážkách

Informace, které chcete sdělit, napište přehledně – ideálně v odrážkách. Personalista se tak rychle zorientuje ve vašich zkušenostech. Ke každému zaměstnaní by mělo stačit maximálně 5 odrážek.


Pokud jste čerstvý absolvent, tak se určitě zmiňte o svém studiu hned na začátku životopisu. Pokud praxe převažuje, tak je dobré studium zmínit ke konci životopisu, ale jen to nejvyšší dosažené. To, že jste před 15 lety skončili základní školu ve své rodné vesnici, personalistu moc nezaujme.

Pravdivost je základ

I když vás může lákat si životopis trochu přikrášlit, držte se raději pravdy. Česká kotlina je malý rybník a nikdy nevíte, kde na vás může pravda vykouknout. A pokud to personalista zjistí, velmi rychle s vámi jednání skončí.

Pravopis

Než odešlete hotový životopis, dejte ho přečíst někomu, o kom víte, že má pro češtinu (angličtinu, němčinu…) cit. Získáte tak zpětnou vazbu nejen na gramatiku, ale také na logické uspořádání životopisu. Možná zjistíte, že stojí za to některé informace doplnit, upozadit nebo rozvinout.

Jak vypadá struktura životopisu

Osobní údaje


Jedná se především o jméno, příjmení, titul, telefon a e-mail.

V ČR je zvykem připsat kontaktní adresu, státní příslušnost, ale jsou to informace nepovinné.

Fotografii přikládá k životopisu přibližně polovina uchazečů. Pokud nemáte profesionální fotku, tak snímek ze svatby nebo s pivem raději vynechte.

Informace o zdravotním stavu, počtu dětí a vyznání nemusí nikoho zajímat. Proto je do CV nepište.

Pracovní zkušenosti


Tato část životopisu je pro personalisty nejdůležitější, a proto je nutné jí věnovat pozornost.

Jednotlivé zkušenosti řaďte chronologicky (od nejnovějších po nejstarší).

Vždy napište měsíc a rok začátku a konce trvání pracovního vztahu, jméno zaměstnavatele.

Dále uveďte pozici a několik nejdůležitějších pracovních aktivit, které jste na pozici zastávali.

Čím konkrétnější informace podáte, tím lépe pro vás.

Vzdělání


V případě, že jste student nebo čerstvý absolvent, tak tyto informace nabývají na váze, a proto je v životopise zařaďte hned za osobní údaje.

Uvádí se nejvyšší dosažené vzdělání. V případě studentů aktuální studium.

Důležité je zmínit název školy, obor studia, získaný titul a rok ukončení (u studentů předpokládaný rok ukončení studia).

Současný trend je dále se vzdělávat (během práce nebo studia). Vypište tedy relevantní kurzy, které jste absolvovali (např. jazykové, účetnictví…)

Další dovednosti a znalosti


Do závěrečné části životopisu napište další informace, které by o vás měl budoucí zaměstnavatel vědět.

Můžete zmínit osobní charakteristiky, že máte řidičský průkaz, jazykové nebo počítačové znalosti. Vždy se snažte tyto informace přizpůsobit tomu, co potřebuje zaměstnavatel.

Pokud danou znalost, dovednost má v republice většina lidí, tak tuto informaci s klidem vynechte. U počítačových znalostí to může být např. znalost internetu, Wordu, Excelu (pokud daný program umíte jen běžně uživatelsky).